Részletek
A kutakból vagy esővíztárolókból kinyert vizet bakteriológiai, vagy kémiai összetételük miatt ivóvízként nem használjuk (ennek következményeként fürdéshez, mosogatáshoz, főzéshez sem), viszont tökéletesen megfelelnek a mosáshoz, a WC-öblítéshez és természetesen öntözéshez is.
Elsősorban ezekhez a felhasználásokhoz ajánljuk az AL-KO házi vízellátóit, de megfelelő vízminőség esetén a vezetékes víz pótlására is alkalmasak egy családi ház méretében.
A házi vízellátókat az különbözeti meg a szivattyúktól, hogy azok üzeme a vízfelhasználásnak megfelelően automatizált.
A házi vízellátó egy a kerti szivattyúkkal teljesen megegyező szivattyú egységből, egy 20-24 l-es nyomásálló tartályból, és ezekhez kapcsolódó nyomásmérő-vezérlő egységből áll.
Olyan ez, mint egy nagy vízmű kicsinyített változat, amely automatikusan biztosítja a kívánt nyomású vízellátást a fent említett feladatokhoz.
Ha a tartályban a fogyasztás miatt a beállított érték alá csökken a nyomás, akkor az automata kapcsolja a szivattyút, és az biztosítja a megfelelő vízmennyiséget, víznyomást.
A kútvizek gyakran tartalmaznak szennyezőanyagot (pl.homok), ami nem szerencsés, ha szivattyúba majd onnan a vízvezetékrendszerbe kerül.
A homok mennyiségtől függően előbb vagy utóbb károsíthatja a szivattyút, de nem éppen üdítő látvány a homokkal feltöltődött WC tartály vagy bojler szétszerelt látványa sem.
A homok kivédésére az AL-KO a HWF típusoknál beépít egy előszűrőt, mely 60 mikronos szemcsenagyság felett kiszűri a szennyeződéseket, így a homokot is.
Ha jelentős mértékben "homokol" a kút, akkor bizony még így is sűrűn kell tisztogatni a szűrőt, de legalább a szivattyú védve van.
A házi vízellátók esetén a motor szárazon működik, vízbe nem tehető, A műszaki adatok között a maximális szívómélység és a szállító magasság külön válik.
Az előbbi azt jelenti, hogy a vízzel feltöltött szivattyú milyen mélyről képes felszívni a vizet, az utóbbi pedig azt, hogy a szivattyú helyzetéhez képest milyen magasra képes felnyomni, illetve hogy egy adott magasságban milyen nyomást lehet elérni vele.
Fontos, hogy a készülék csak légmentesen feltöltött rendszernél tudja felszívni a vizet!
Ha a szívócső levegőssé válik, akkor "elejti" a vizet, a rendszert felülről fel kell tölteni.
Annak érdekében, hogy ezt ne kelljen minden használat előtt megismételni, a szívócsonk aljára lábszelepet (visszacsapó szelepet) kell felszerelni, amely megakadályozza, hogy a szívócsonkból a víz visszafolyjon a kútba.