KÖRNYEZETI IGÉNY:
A Forellenschluss római saláta a fejes salátához hasonlóan kevésbé hőigényes zöldségnövény. Magjai már közvetlenül fagypont felett csírázásnak indulnak. Később 14-20 °C között fejlődik a legjobban. A nagy meleget a fejes salátánál jobban elviseli. A késő tavaszi vagy kora őszi fagyok nem tesznek kárt benne. Hirtelen hőmérsékleti változások közepette is töretlen a fejlődése.
Vízigényes fajta. Ez magyarázható viszonylag rövid, elágazó gyökérzetével, illetve nagy zöldtömegével. A szárazságot nehezen viseli el, gyakori öntözést kíván. Az öntözővíz ne jusson az összekötözött levelek közé. A többszöri kis adagú öntözése hatásosabb, mint ha ritkábban, de nagy mennyiséggel locsolnánk.
Talajban nem válogatós, csak nedves legyen.
Rövid tenyészideje (60-80 nap a palántázás és szedés között) folytán jó elő- és utónövény. Helyrevetéssel vagy palántázással szaporítható.
A Forellenschluss római saláta legfontosabb munkája, a nevéből eredően a kötözés. A levelek teljes kifejlődése után a csúcshoz közel szorosan kössük össze, de a zsineg ne vágjon a levelekbe. Összekötözéssel kizárjuk a fényt, ezáltal etiolálódnak a belső levelek. Az összekötött, a kínai kelhez hasonló formát felvett fejeken is zárjuk ki az öntözővíz bejutási lehetőségét. 20-25 napos halványítás után megkezdhetjük a szedést.
Egyes fajták halványítás, azaz kötözés nélkül is termeszthetők, mert a külső levelek laza fejet képezve, maguktól árnyékolják a belsőket.A megszokott salátától eltérő alakulású. Hosszúkás, megnyúlt levelével félig vagy teljesen borult fejeket képez. Halványítás céljából leveleit kifejlődésük után összekötik, hogy feje ízletesebb legyen. Nálunk alig ismert, pedig méltán lehet kiskerti díszzöldségünk.
Vetés ideje palántaneveléshez: február első fele-március végéig
Vetés szabadföldbe: március első fele-április első feléig
Betakarítás ideje szabadföldön: április első felétől június első feléig
Tartalom: kb. 500 mag
Ezermagtömeg: 1,09 g