LIMBA BROKKOLI BIO VETŐMAG
A Limba brokkoli bio vetőmag gyorsan növő brokkoli, közepes méretű zöld fejekkel. Egyaránt alkalmas friss fogyasztásra, feldolgozásra és rövid idejű tárolásra.
A fő rózsán kívül ez a fajta a mellékágon szintén létrehoz kisebb rózsákat. Alkalmas nyári és őszi termesztésre is. Termesztési módtól függően 65-75 nap után betakarítható. Kiváló házikerti fajta.
Elsősorban a nyersen vagy párolva fogyasztott brokkoli hatásos „gyógyszer” a rákos folyamat lassítására, illetve kialakulásának megelőzésére. Vigyázzunk az előfőzésével, mert a karfiollal ellentétben hajlamos a túlfőzésre, tehát széteshet.
A keresztesvirágúak családjába tartozó növényt mai formájában mintegy 300-400 év óta ismerjük.
A Brokkoli utóbbi években egyre jobban terjed a kiskertekben, bővítve a zöldségválasztékot. Miután nem túl igényes, viszonylag könnyen termeszthető, s ami miatt különösen kedvelik a karfiollal szemben, hogy a központi zöld rózsa levágása után a levélhónaljakból még kisebb rózsák fejlődnek, amelyek a fagyokig szedhetők.
A Brokkoli szaporítható közvetlen helyrevetéssel és palántázással, ez utóbbi a gyakoribb. Palántanevelés céljából szabad földre, hidegágyba a magokat május végétől vethetjük, így júliusra kiültetésre kész anyagot kapunk.
A Brokkoli bimbós termését éles késsel, 20-25 cm-es csonkkal együtt szedjük. A főhajtás végének levágása után az oldalhajtásokon kisebb, de felhasználható fejek képződnek, ezért az öntözést ne hagyjuk abba.
Későbbi magvetéssel, ill. kiültetéssel a komolyabb fagyok beálltáig kitolhatjuk a szedést, sőt egyes fajták enyhébb teleken át is teleltethetők.
A Limba brokkolinak a bimbóskelhez hasonlóan igen nagy az ásványianyag tartalma, különösen sok kálium halmozódik fel benne. A vitaminok közül elsősorban magas C-vitamin-tartalma érdemel említést, amely megközelíti a zöldpaprikáét és a levélpetrezselyemét, emellett karotintartalma sem lebecsülendő.
Friss és mélyhűtött állapotban egyaránt felhasználható. A Brokkoli vastag, húsos szára nyersen is finom csemege.
Nemrégiben kimutattak belőle egy indolszerű anyagot, amely más káposztafélékben, például a bimbós kelben is előfordul, de legnagyobb mennyiségben a brokkoliban található. Ez az anyag a vastagbélrák kialakulásának esélyét csökkenti. Elsősorban a nyersen vagy párolva fogyasztott brokkoli a hatásos „gyógyszer” a rákos folyamat lassítására, illetve kialakulásának megelőzésére.